Folket i Hviterussland fortjener bedre!

Det er på høy tid at Hviterussland blir et demokrati med frie valg og grunnleggende menneskerettigheter. Gjennom mange år har Europeisk Ungdom satt fokus på situasjonen i landet gjennom studieturer, aksjoner og leserinnlegg.

Nå protesterer hundretusenvis av hviterussere i gatene. Det har blitt varslet generalstreik. EU har varslet sanksjoner mot hviterussiske myndigheter. Også Norge har stilt seg bak dette. Det er på høy tid å avskaffe Alexander Lukasjenko, Europas siste diktator, fjerne dødsstraffen og innføre demokrati.

I helgen vedtok sentralstyret i Europeisk Ungdom denne uttalelsen om situasjonen i Hviterussland: «Folket i Hviterussland fortjener bedre!»

Vi må aldri ta demokrati og menneskerettigheter for gitt. Kampen er ikke over. Derfor støtter vi opp om de fredelige protestene i Hviterussland. Bli med å spre ordet om det som skjer i Hviterussland, så øker vi presset mot landets brutale regime. Sammen utgjør vi en forskjell! #FreeBelarus